تبلیغات
سایه خاطره ها - احسان خواجه امیری
سایه خاطره ها
جهان هرکس به اندازه وسعت فکر اوست.
چهارشنبه 23 اسفند 1391 :: نویسنده : سایه خاطره ها
مجله ایده آل: 
احسان خواجه امیری: خودم با این تفکر ازدواج کردم که اگر نمی‌توانی بدون کسی زندگی کنی پس با او زندگی کن. فکر می‌کنم به بچه‌هایم هم همین درس را بدهم.من فکر نمی‌کنم چیزی با ارزش‌تر از زندگی باشد پس باید مشکلاتش را هم قبول کرد.

احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!
. . .
مجله ایده آل: 


قصه اول:


پسری كوچك كه از بد حادثه بر اثر یك اتفاق عجیب درست زمانی كه می‌توانست پا به پای بچه‌های محله‌شان راه برود و بازی كند، ناگهان قدرت راه رفتن را از دست می‌دهد او مجبور می‌شود تمام مدت از پنجره خانه‌شان با حسرت به دویدن و بازی همسن و سال‌هاش نگاه كند... شاید نتوان حال این پسربچه پشت پنجره را فهمید ولی این تازه شروع دردسرهای این كودك شهرستانی دوست‌داشتنی است. رضا علاقه مند و عاشق و شیدای چیزی می​شود که نباید... بله! عشق ورزیدن به موسیقی آن هم در یك خانواده سنتی در شهر بندرعباس. 18 سال گذشت و پسربچه داستان ما به هر خون دل خوردنی بود خودش را به جایی رسانده كه كل پایتخت با آدم‌های تحصیلكرده و ثروتمندش از گوشه و كنار جمع می‌شوند و به عنوان یك پز به دوستان خود با صدای بلند اعلام می‌كنند كه من رفتم 2 ساعت كنسرت و رضا صادقی را از نزدیك دیدم... بله! رضا صادقی همان پسری است كه اگر ما در شرایطش قرار داشتیم شاید حداكثر الان یك كار كوچك در بندرعباس داشتیم مثلا شاگرد یك واكسی  بودیم یا حداكثر پیش پدرمان كار می‌كردیم و حقوقی بخور و نمیر داشتیم... به زمین و زمان هم فحش می‌دادیم كه چرا نتوانستیم از بچگی راه برویم، چرا عاشق چیزی شدیم كه نباید می‌شدیم، چرا هر چی امكانات و پول است در تهران و پیش بچه‌پولدارهاست و چرا خدا ما را دوست نداشته، ولی انگار هیچ كدوم از این سؤال‌ها به ذهن رضا صادقی نرسیده و قرار گذاشته كه روی دنیا را كم كند (قصد پیاده شدن هم ندارد) داستان رضا به نظر تا اینجای كار خیلی خوب بوده، با این پشتكار بعید به نظر نمی​رسد که قله​های بزرگ‌تری را هم فتح کند...

قصه دوم:

پسری درست در همان سن و سال ساكن بهترین نقطه تهران با پدری هنرمند و معروف با امكانات مالی مناسب كه مطمئنم  خیلی​ها دوست داشتند جای او بودند. برای چند لحظه فرض كنید فرزند یك فرد بسیار موفق در زمینه كاری خود  هستید. لازم نیست برای موفقیت خیلی به این در و آن در بزنید... چون همه چیز برایتان فراهم است و قرار هم نیست زحمت چندانی برای آینده‌تان بكشید و حضور پدرتان دقیقا به معنی و مفهوم یك شغل راحت و بی‌دردسر است؛ شغل پدر پولداری، این چند خط شرایط کودکی احسان  را نشان می​دهد البته به صورت نصفه... در واقع نیمه دیگر داستان را خیلی ها نمی دانند، احسان تا 14،13سالگی در ناز و نعمت زندگی می کند، همه چیز زندگی  او عادی است اما  در یک لحظه سرنوشت روی دیگر خود را به او نشان می​دهد. ناگهان همه چیز از دست می رود و شرایط بسیار بسیار سخت می شود، تمام دارایی​های خانواده ناخواسته از میان می​روند و تمام بار مسئولیت اداره زندگی روی دوش کوچک پسر نوجوان خانواده می​افتد چنین شرایطی می تواند هر اراده ای را بشکند. خود احسان می گوید که حتی یک شب از فکر بار مسئولیتی که روی دوش او قرار گرفته و مشکلاتی که پیش رویش قرار دارد برآشفته شده و کارش   به گریه کردن می کشد، گریه​هایی که تا صبح فردا قطع نمی​شود، قطعا می​توانید حس کنید که چقدر برای یک پسر نوجوان سخت است که زندگی درناز و نعمت را در یک شب فراموش کند و خود مسئولیتی سخت را قبول کند اما در مورد احسان این اتفاق می​افتد. جالب است که او فردای همان شب عزمش را جزم می‌کند تا راهی پیدا کند. در همان سن پایین شروع به آهنگسازی می​کند و با تلاش های شبانه​روزی که می​کند موفق می شود به لطف خدا همه گره ها را باز کند و خانواده  را از مشکلات رهایی دهد و آرام آرام  این قایق طوفان​زده را به ساحل امنی هدایت کند و در نهایت آنی می شود که امروز ما در قله​ها می بینیم. در واقع احسان هر دو روی زندگی را دیده است، در یک روز ورق زندگی برمی گردد و او را از نعمت و به سختی و از دارایی به نداری می کشاند اما او از پا نمی ایستد و آنی می کند که امروز همه ایران او را می شناسد. در حیطه کاری هم او حالا نامی است بسیار بزرگ که به هیچ وجه در زیر سایه نام پدر نیست. در واقع احسان خواجه‌امیری و همایون شجریان  تنها کسانی هستندكه بین تمام پدران و فرزندان هنری این سال‌ها  در سایه نام  پدر نماندند و شاید حتی  در این دوران از لحاظ هنری پرطرفدارتر و محبوب‌تر شده​اند. احسان بزرگ‌ترین چالش زندگی‌اش را تبدیل به بزرگ‌ترین فرصت كرد؛ چیزی كه در طول تاریخ مردان كمی موفق به انجام آن شدند. به راستی كسی اسم فرزند آل‌پاچینو یا داریوش مهرجویی را می‌داند؟

به هر حال احسان خواجه‌امیری و رضا صادقی دو قصه كاملا متفاوت دارند اما حالا یك نقطه اشتراك دارند و آن هم ایستادن در نقطه اوج موفقیت است، آنها الگویی برای درخشیدن، موفقیت و البته محبوبیت هستند.محبوبیتی غیرقابل پیش​بینی... چرا که اگر اراده شخصی آنها نبود و اگر آنها ضعف نشان می دادند سرنوشت شان این نبود.


احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!

  فکری که هر روز درگیرم می​کند

-   تا حالا به شکست فکر کردی؟

زیاد؛ هر روز

-  پایان خط تو کجاست؟


خیلی سخت است جواب دادن به این سؤال. تا جایی که بشود از آن فرار می‌کنم ولی اجتناب‌ناپذیر است. به قول معروف شتری است که در خانه همه می‌خوابد.

-  می‌گویند شکست یک خواننده روزی است که نتواند بخواند. به نظر تو این تحلیل درستی است؟

الان خیر. یک زمانی بله؛ به نظرم اینطور بوده چون مخاطبان هنر دلی‌‌تر از الان بودند اما الان همه حساب‌گرند. شاید اگر یک خواننده 6 یا حتی 3 ماه کار تازه‌ای ارائه نکند  به سرعت فراموش شود.

-  در همه این سال‌ها بارها پیش آمده که مدلی از تحمیل ناخواسته برای اهالی هنر به وجود آمده و تو هم شاهد آن بوده‌ای، مانند پدر خود تو، تو بارها شاهد بودی که یك شخص زمانی  در اوج بوده ولی مجبور شده از عشق و علاقه‌اش دست بکشد.

بگذار این طور سؤال كنم که اگر تو آن زمان جای پدرت بودی چه می‌کردی؟


خب دقیقا همین‌طور است که می‌گویید. زمان‌هایی وجود دارد که ناخواسته اتفاقی می‌افتد که 30 سال باید خواندن را کنار بگذاری اما بر عکس آن هم هست؛ زمانی که همه چیز برنامه‌ریزی نشده و ناخواسته باعث می‌شود که دوباره به اوج برسی. مانند همین که  من الان احسان خواجه‌امیری شده‌ام؛ پدر من حتی  تا 3 سال پیش فکر می‌کرد دیگر فراموش شده اما موفقیت این سال های من باعث انرژی دوباره پدر شد و انگیزه ای شد برای شروع دوباره او. دوباره می‌بینم که تصویر پدرم روی جلد مجلات رفته، دوباره با او قرارداد آلبوم و اجرای کنسرت تنظیم می‌کنند. درحالی که پدر واقعا تا چند سال پیش فکر می‌کرد فراموش شده! همین اتفاقی که برای من افتاد روح تازه‌ای به پدر داد و باعث شد دوباره به خواندن و کارکردن فکر کند هرچند من الان موافق کار کردنش نیستم. به هر حال این واقعیتی است که نمی‌شود انکارش کرد ولی برعکسش هم هست.

پدرم جهانی دیگر است


- تمام کسانی که زیر سایه یک هنرمند بزرگ‌ شده بوده‌اند خیلی سخت توانسته‌اند از آن  سایه فرار کنند یا مهم‌ترین دستاوردشان این بوده که هم‌سطح آن سایه باشند. چه شد که توانستی از این سایه خارج شوی؟ نمونه‌ دیگری حداقل در ایران غیر از تو به ذهنم نمی‌رسد فکر می‌کنی این تفاوت از کجاست؟

من همان کاری را می‌کنم که پدرم می‌کرد. پدرم خواننده بوده و هست من هم همین‌طور. اما من مسیر پدرم را دنبال نکردم. من جریان و مسیر دیگری برای خودم تعریف کردم و آن را ادامه دادم كه حالا نتیجه‌اش متفاوت است. هر چند در کل خودم را از نظر توانایی‌های خواندن از پدر جلوتر نمی‌بینم چون او جهانی دیگر است. سیاست كاری من با پدرم متفاوت است. بیشتر مواقع پدر می‌گفت این کار را انجام بده  اما من عمدا کار دیگری را انجام می‌دادم. من در یک خانواده سنتی بزرگ شده بودم  و موسیقی اصیل به گوشم خورده بود اما تصمیم گرفتم که پاپ بخوانم.

پدر همیشه می‌گفت این سبك موسیقی را قبول ندارم. پاپ را دنبال نكن اما من موسیقی سنتی را انتخاب نكردم. حتی بعد از آلبوم اولم پدر و تهیه‌کننده‌های زیادی به من پیشنهاد دادند یک آلبوم دو صدایی را تجربه کنم اما من زیر بار نرفتم و قبول نکردم. هر مسیری که پدر رفته بود من مخالفش را رفتم و جریان دیگری را دنبال کردم.

- این مخالفت‌ها غریزی بود یا تو برای کارت برنامه‌ریزی داشتی و هدف خاصی را دنبال می‌کردی؟


من برای این تصمیم برنامه‌ریزی داشتم و مسیرم را انتخاب كرده بودم، بحث لجبازی هم نبود. من سیاستی را برای كارم در پیش گرفتم که نتیجه آن جایگاهی است که امروز به آن رسیده‌ام.

  حالا کارم سخت​تر است

احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!

-  آیا تو امروز به جایگاهی که می‌خواستی رسیدی؟ به همان هدفی که برای آن برنامه‌ریزی کرده بودی و حالا نقشه‌ات برای آینده چیست؟

الان کارم مشكل شده است اما من برای آینده هم برنامه‌ریزی دارم. باید خیلی بیشتر از قبل تلاش کنم. زمانی هست هنرمندی روی کار می‌آید که بکر است اما من زمانی که کارم را شروع کردم هر آهنگی که ‌ساختم به دل خودم می‌نشست؛ با این وجود شبانه‌روز برای بهتر شدنم تلاش می‌کردم اما خب حالا همه آن کارها را انجام داده‌‌ام بنابراین  آهنگ ساختن برای من خیلی مشکل‌تر شده است. در عاشقانه‌ها واقعا ساختن آهنگ برایم سخت بود این شد که همه چیز را سپردم به علیرضا افکاری. به این دلیل می‌گویم كارم خیلی مشکل‌تر از 10 سال پیش است، چون آن زمان تازه‌کار بودم و در آغاز راه اما اكنون آن آدم بکر دیروز نیستم.

  در سربالایی با سرعت زیاد!

- می‌خواهی بگویی در حال حاضر بیشتر درگیر رقابت با خودت هستی؟


هم رقابت با خودم هم دیگران. فضای امروز فضای 10 سال پیش نیست. 10 سال پیش  وقتی کنسرت گذاشتم در طول سال یک کنسرت بود. من 8 شب کنسرت برگزار  كردم آن هم در سالن 4 هزار نفری وزارت کشور. 32 هزار بلیت  در عرض 3، 4 ساعت فروخته شد، که فکر می‌کنم این خودش یک رکورد است آن هم در زمینه موسیقی پاپ. البته شرایط هم فرق می‌کرد؛ آن موقع فقط کنسرت من بود اما الان کافی است سری به روزنامه‌های مختلف بزنید تقریبا یک صفحه کامل به  تبلیغ کنسرت‌های مختلف اختصاص دارد. آن زمان از این خبرها نبود الان کار خیلی سخت‌تر شده است. در حال حاضر بیشتر مخاطبان موسیقی، موسیقی را گوش می‌دهند که بگویند فلانی خراب کرد. اصلا با این تفکر آلبوم را می‌خرند که بگویند دیدی فلانی خراب کرد! واقعیت این است كه تا چند سال پیش یک نفر می‌رفت یک آلبوم را می‌خرید که از آن لذت ببرد اما این روزها مردم ناخودآگاه با این تفکر آلبوم را می‌خرند که كار بد گوش بدهند و ایراد بگیرند.

- منظورت این است كه مخاطبان امروز، آلبوم را  می‌خرند که کار را بکوبند نه اینکه از آن لذت ببرند؟!

بله متاسفانه آنقدر کار بد می‌شنویم كه ناخودآگاه با همین تفکر می‌رویم سراغ خرید آلبوم. متاسفانه این ماجرا میان دوستان و همکاران خود من هم وجود دارد. آلبوم هنوز منتشر نشده می‌گویند دیدی فلانی خراب کرد بعد از 2 ماه می‌گویند نه بابا آلبوم زیاد هم بد نبود! من نمی‌دانم چرا از روز اول با تفکر منفی جلو می‌روند.

- این نگاه در همه جا جاری است مثلا در جشنواره فیلم فجر هم همین ماجرا بود؛ همه می‌روند که یک فیلم بد ببینند!

متاسفانه این فضایی است که در جامعه ما ایجاد شده و اصلا ماجرای خوبی نیست. فکر نمی‌کنم   در كشورهای دیگر این نگاه وجود داشته  باشد، آنجا کارهای جدید زیادی در حال انجام است که پیش‌تر هم نبوده اما مخاطبان می‌پذیرند و گوش می‌دهند. نمی‌دانم ایراد کارها کجاست و چطور باید آن را اصلاح کرد. من هم که به تنهایی نمی‌توانم كاری انجام بدهم فقط امیداورم که شرایط بهتر شود.

- پس برای ادامه مسیرت در سخت‌ترین شرایط قرار گرفته‌ای؟

بله به شدت! این دوره حداقل برای من 2 سال است که شروع شده آن هم بعد از 7 آلبوم! درست مثل ماشینی که  سر بالایی را با سرعت  بالا می‌رود اما در طول این مسیر خیلی تحت فشار قرار می‌گیرد.

  عاشقانه​هانه عاشقانه​های...

- قرار بود اسم آلبوم آخرت را «رؤیایی» بگذاری چه شد که رؤیایی رسید به عاشقانه‌های خواجه‌امیری؟

من این آلبوم را بهترین مجموعه موسیقایی خودم می‌دانم و به همین دلیل دوست داشتم اسمی برایش انتخاب کنم که چیزی فراتر از کارهای دیگر باشد؛ یک چیزی مثل رؤیا. چون واقعا آلبوم آخرم را دوست دارم. اما در این فضا نتوانستم اسم خوبی انتخاب کنم. یک روز با روزبه در مورد آلبوم صحبت می‌کردیم، دیدیم فضای این آلبوم خیلی عاشقانه است، بنابراین تصمیم گرفتیم اسم آن را بگذاریم عاشقانه‌ها... بدون ایهام و پیچیدگی اما ارشاد گفت آلبوم‌های دیگری به این نام ثبت شده‌اند بنابراین باید انتخاب دیگری می‌كردیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم فقط یک «ی» به آن اضافه کنیم که بتوانیم مجوزش را بگیریم. ولی اسم واقعی این آلبوم «عاشقانه‌‌ها» است. عاشقانه‌های احسان خواجه‌امیری نیست. این آلبوم عاشقانه‌های روزبه‌، هومن نامداری، علیرضا افکاری و... است، این آلبوم عاشقانه‌های همه بچه‌های گروه است.

- در نظرسنجی که از طرفدارانت داشتی چه اسمی پیشنهاد شد؟

اسم‌های قشنگ زیاد بود ولی فکر می‌کنم بهترین اسمی که می‌توانستیم روی آلبوم بگذاریم همین «عاشقانه‌ها»  بود.

- کسی هم بود که «عاشقانه‌» را پیشنهاد بدهد؟

نه، عاشقانه‌ها پیشنهاد روزبه بود.

- خودت از عشق و زندگی عاشقانه چه تعریفی داری؟

اکثر ترانه‌هایی که تا امروز خوانده‌ام تعبیری بوده از عاشقانه‌های من چون مقوله ترانه برای من خیلی مهم است. همیشه کشمکش زیادی با ترانه‌سراهایم داشتم، در كل سعی کردم آنها را به سمت سلیقه و باور خودم نزدیک کنم.

  حسرتی ندارم

- بزرگ‌ترین حسرت زندگی تو تا به اینجا  چه بوده است؟

حسرت؟! من حسرتی ندارم. خیلی چیزها هست که بخواهم برگردم و درستش کنم اما برای من حسرت نشده، در حد یک اشتباه بوده که می‌توانم از آن بگذرم.

- یعنی اشتباهی نبوده که تا امروز دامنگیرت  شود  و قابل جبران نباشد؟!


خیلی چیزها بوده مثلا دوست نداشتم آلبوم سلام آخر را به شرکتی که کارم را منتشر کرد، می‌دادم. خیلی وقت‌ها می‌گویم کاش خودم مجوز کارم را می‌گرفتم... خیلی چیزها بوده که خیلی‌هایشان مربوط به تغییر سن است. من به خیلی از کارهایی که در گذشته انجام داده‌ام می‌خندم!

از بی​توجهی بدم می​آید

- روحیه ترانه‌سرا و نزدیکی آن به روحیات تو چقدر در انتخابت تاثیر دارد؟

معمولا توانایی‌های آنها را چک می‌کنم چون خودم در سرودن ترانه سرشته‌ای ندارم اما خب سلیقه‌ام در کارها هم هست حالا تشخیص  اینکه خوش‌سلیقه هستم یا بدسلیقه بر عهده طرفدارانم است.

- فکر می‌کنی در زندگی و حتی عشق و عاشقی چه چیزی آدم را  دلسرد می‌کند؟

 من هنوز دلسردی را تجربه نکرده‌ام اما اصولا از بی‌توجهی بیشتر از باقی چیزها بدم می‌آید. من آدمی هستم که  دوست‌دارم در هر مقوله‌ای مورد توجه باشم.

احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!

-ما عادت داریم هنرمندان را در قالب نقشی‌ که در آن جاافتاده‌اند، ببینیم. وقتی تو سال‌هاست عاشقانه خواندی ممکن است خیلی از طرفدارانت تو را عاشق‌پیشه تلقی كنند و بخشی از طرفداری‌های‌شان به خاطر همین نگاه عاشقانه تو باشد؛ با این دیدگاه موافقی؟

خب شاید خیلی از این واژه‌ها مال من نباشد اما جریان‌های آن به من تعلق دارد؛ وقتی می‌گویم من امروز کجام و تو امروز کجایی... آن لحظه متعلق به من و روزبه بوده. یعنی اینطور نبوده که یک نوشته را فقط روی کاغذ بیاورم. ترانه‌های من همه دلی است و به چیزی تظاهر نکرده‌ام كه آن را قبول نداشته‌ام. موسیقی من اگر پذیرفته شده شاید به این دلیل بوده كه تظاهر در آن جایی نداشته. اصولا روزبه خیلی  آدم متظاهری نیست و همان روراستی او برگ برنده ماست.

نباید کسی را قضاوت کنیم

- اگر قرار باشد در آینده به بچه‌هایت یک درس اخلاق درباره عشق یا حتی ازدواج بدهی به آنها چه می‌گویی؟

خودم با این تفکر ازدواج کردم که اگر نمی‌توانی بدون کسی زندگی کنی پس با او زندگی کن. فکر می‌کنم به بچه‌هایم هم همین درس را بدهم.

- اگر انتخاب بچه‌های تو با معیارهایت همخوانی نداشته باشد چطور جلوی آنها می‌ایستی؟ سعی می‌کنی نظرشان را عوض کنی؟


من فکر نمی‌کنم چیزی با ارزش‌تر از زندگی باشد پس باید مشکلاتش را هم قبول کرد.

-ماجرا برای قبول کردن همین ادعای دوست داشتن واقعی است؟ شاید این صرفا یک ادعا باشد نه یک واقعیت درونی؟

خب این تعبیر می‌شود به قضاوت! اصلا یکی از بزرگ‌ترین ایرادهای ما ایرانی‌ها این است که همیشه می‌خواهیم دیگران را قضاوت کنیم و جای آنها تصمیم بگیریم در حالی که به غیر از خدا هیچ کس نمی‌تواند قاضی خوبی باشد. ما باید یاد بگیریم نمی‌توانیم خودمان را جای دیگران بگذاریم و به جای آنها تصمیم بگیریم. من هم تا جایی که بتوانم سعی می‌کنم دیگران را  قضاوت نکنم.

  برای عاشقی باید تازه بمانیم

- خیلی‌ها هستند که عاشقانه زندگی را شروع کردند اما به یک زندگی عادی و یک روزمرگی رسیده‌اند همان چیزی که تو در قطعه شماره 3 آلبوم عاشقانه داری ... باهمیم اما از این رسیدن نیست... چطور باید جلوی رسیدن به این روزمرگی ایستاد؟


به نظر من در دنیا همه چیز به تمرین نیاز دارد. اگر دو نفر می‌خواهند با هم زندگی کنند باید در کنار هم بودن و ماندن را تمرین کنند. تو باید تمرین کنی که هر روز عشقت را سرپا نگه داری. یک نفر نمی‌تواند ادعای عاشقی کند بعد بی‌خیال خودش، سر و وضع ظاهرش و رفتارش باشد چه برسد به مسئولیت‌هایی که در مقابل همسرش و همه دوستدارانش دارد. باید هر روز خودش را تازه نگه دارد؛ در همه زندگی حتی در کارش. همه ما باید هر روز خودمان را به روز نگه داریم تا این حس تازه بماند. من باید هر روز این دوست‌داشتن و احساساتم را تمرین كنم و با فاکتورهای مادی و معنوی به آن نیرو بدهم تا جسم جریان داشته باشد و سرپا بماند. به نظرم این قانون زندگی است. من نمی‌توانم توقع داشته باشم با  آلبوم «سلام» آخر تا 50 سال دیگر هم کار کنم تفکری که خیلی از هنرمندان قدیمی‌تر از من داشتند و شاید هنوز هم دارند؛ اما واقعیت این است كه امروز این تصور دیگر جواب نمی‌دهد. البته شاید تاریخ مصرف هنر آنها بیشتر از ما بوده ولی الان اینطور نیست. الان مدام باید به کارت انرژی بدهی، مدام تمرین کنی تا آن را سرپا نگه داری.

- پس تو در زندگی و کارت تمرین عاشقی می‌کنی چون معتقدی اگر به آن نرسی ممکن است پژمرده شود؟


صددرصد همین‌طور است. به نظرم همه ما باید حواسمان به​این مورد باشد.

  رکوردهایی که من دارم

- نظرسنجی‌هایی را که در روزنامه‌ها و مجلات مختلف در مورد موسیقی و خوانندگان پاپ می‌شود، قبول داری و اگر قبول داری چقدر  فکر می‌کنی که جایگاهت در موسیقی درست است؟


به نظر من بهترین و قابل اتکاترین نظرسنجی، نظرسنجی‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود چون هر نفر بدون اینکه هیچ اجباری در کار باشد، نظر می‌دهد و سلیقه‌اش را ابزار می‌کند، به همین دلیل این برای من بهترین  معیار سنجش است اما به هر حال در باقی نظرسنجی‌ها چه​بخواهیم  چه​نخواهیم احتمال و امکان دستکاری وجود دارد.البته بحث اعمال نظر بدون هزینه هم مطرح است چون افرادی که به این شکل نظرشان را نسبت به کارهای من ابراز می‌کنند برای آن هزینه‌ای نمی‌پردازند اما گروه طرفدارانی که در کنسرت‌ها شرکت می‌کنند برای حضور و دیدن اجراهای من  وقت و پولشان را صرف می‌كنند بنابراین این هم می‌تواند یک معیار سنجش قابل اتکا و یک معیار قابل اطمینان باشد. فکر می‌کنم بیشترین بلیتی که در ایران فروخته شده متعلق به اجراهای من بوده است. البته بیشترین رکورد کنسرت گذاری را هم من داشته‌ام.

  چقدر این مصاحبه عاشقانه شد

- تا حالا پیش آمده با آهنگی عاشق شوی  پشت سر هم آن آهنگ را گوش کنی؟

خیلی زیاد. معمولا این كار را می‌كنم. اگر از  آهنگی خوشم بیاید مدت‌ها همان را گوش می‌دهم و سراع آهنگ دیگری نمی‌روم.

احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!

- شده با آهنگی عاشق شوی؟

نه، اصولا آدمی نبودم که مرتب عاشق شوم و بعد فارغ!

- حس عاشقانه‌‌ات را از آهنگ‌های خودت می‌گیری یا از آهنگ‌های دیگران؟

معمولا از آهنگ‌های دیگران. بیشترین کاری که در دوران نوجوانی روی من تاثیر گذاشت، آلبوم مسافر شادمهر بود. یک‌بار تمام مسیر رفت و برگشت تهران - شمال فقط این آلبوم را گوش دادم. هنوز هم این آلبوم را دوست دارم و وقتی به آن گوش می‌دهم دوباره به همان فضا برمی‌گردم.

- یعنی از او تاثیر هم می‌گرفتی؟

خب آن موقع هنوز موزیسین نبودم اما نمی‌توان منکر شد که شادمهر عقیلی یکی از موثرترین موزیسین‌های بعد از انقلاب است. جریان موسیقی پاپی که امروز تجربه می‌کنیم با جریانی که شادمهر و بهروز صفاریان باز کردند، اتفاق افتاد.

- اگر فقط یک‌بار دیگر می‌توانستی در زندگی‌ات به کسی بگویی دوستت ‌دارم به چه کسی می‌گفتی؟

نمی‌خواهم به این سؤال جواب بدهم. چقدر این مصاحبه عاشقانه شد!

عشق​های بی​وصال را دوست دارم


- خیلی از اشعار تو ماجرای جدایی بعد از عشق است؛ فکر می‌کنی تا موقعی که کسی را داری باید عاشقش باشی یا حتی اگر از دستش بدهی می‌توانی دوستش داشته باشی؟ ترانه‌ای با همین مضمون در آلبوم آخرت؛ عاشقانه‌ها را مثال می‌زنم...

من خودم همیشه دوست داشتم در ترانه‌هایم از عشقی بگویم که وصالی در آن نیست؛ عشقی که شاید حتی بیشتر یکطرفه است تا عشق جامع‌ اما خب خیلی وقت‌ها ترانه‌سرا، ترانه را به سمتی برده که به وصال و فراق هم کشیده شده  اما خودم دوست داشتم از عشق بدون وصال بگویم تا خیلی از مخاطبان من بتوانند با آن همذات‌پنداری کنند که خب همیشه این اتفاق نیفتاده است. به هر حال ترانه‌های من همیشه  قدری از  ایهام را  داشته‌ تا هم آنهایی که در رؤیای‌شان با کسی زندگی کرده‌اند و هم آنهایی كه در واقعیت با كسی هستند، بتوانند با آن  ارتباط برقرار کنند.

- نظر خود تو چیست، اگر کسی را دوست داشته باشی حتما باید متعلق به تو باشد یا اینكه نفس دوست داشتنش برایت کافی است؟


این درست مثل وقتی است که دندان‌درد داری و با زبان زدن به آن سعی می‌كنی دوباره این حس درد را بیشتر تحریک کنی. ماجرای ما  همین است. گاهی ترجیح می‌دهیم درد را  هر طور که هست احساس کنیم و گاهی دوست داریم به چیزی فکر کنیم که حتی با فکر کردن به آن هم زجر می‌کشیم. وقتی بحث دوست داشتن   به میان می‌آید همین می‌شود؛ کافی است که کسی یا چیزی را دوست داشته باشی حالا در کنارش باشی یا نباشی فکر کردن به او برایت آرامش‌بخش است. حتی اگر این فکر کردن با درد دوری همراه باشد.

- خیلی‌ها دوست دارند فیلمی از زندگی احسان خواجه‌امیری ببینند. تو دوست‌داری کدام کارگردان و کدام قسمت از زندگی تو را بسازد؟

من اصولا در بیشتر مراحل زندگیم‌ام خیلی منطقی تصمیم گرفته‌ام. در فیلم‌ها هم تصمیم‌گیری و جریان‌های منطقی خیلی طرفدار ندارد. همه دنبال زندگی‌های عجیب و غریب هستند نه زندگی‌های روتین و بدون گیر و گور. فکر می‌کنم فیلم زندگی من یکی از کم‌فروش‌ترین فیلم‌های روی گیشه  ‌‌شود. البته یک بار در زمان نوجوانی به این فکر افتاده بودم و ماجرا هم از این قرار بود: یکی از دوستان پدرم که یکی از کارگردان‌های معروف است به خانه ما آمد  من هم در همان حال و هوای نوجوانی عاشق شده بودم و 4،3 آهنگ ساخته بودم. بعد به دوست پدرم گفتم من داستانی دارم که خیلی خوب است، آهنگ‌هایش را هم خودم می‌سازم، خودم هم بازی می‌کنم تو هم فیلم آن را بساز! فکر می‌کردم خیلی دارم با زیرکی پیش می‌روم و اصلا معلوم نیست که  این داستان، داستان خود من است!

- یعنی وقتی به سه دهه زندگی‌ات نگاه می‌کنی اتفاق خاصی وجود ندارد که دوست‌ داشته باشی فیلمش ساخته شود، فکر نمی‌کنی زندگی تو به کمی هیجان نیاز دارد؟

خب اتفاقات هیجانی هم در زندگی من کم نبوده مثلا با سرعت 150 كیلومتر به دیوار برخورد كردم ولی این اتفاق‌ها  نقطه عطفی در زندگی من نبوده که بخواهد مسیر زندگی‌ام را تغییر دهد. من خیلی کنترل شده پیش رفتم و همیشه سعی کردم افسار زندگی را تا حدی که ممکن است در دستم بگیرم. در واقع اجازه ندادم دیگران، برای زندگی‌ام تصمیم بگیرند. سعی کردم شرایط را به نوعی مدیریت کنم که خودم راننده باشم. البته خواست خدا هم بوده، 90درصد خواست خدا بوده و 10درصد خودم. نمی‌خواهم مغرور به نظر برسم. لطف خدا همیشه شامل حال من بوده و من هم توانستم از اتفاقی که به خواست  خدا برای من افتاده بیشترین بهره را ببرم. باید اعتراف کنم  این را در مورد خودم قبول دارم که همیشه حداکثر استفاده را از شرایط برده‌ام.

- فکر می‌کنی این محتاط بودن در زندگی به خاطر شرایطی است که برای پدرت پیش آمده یا یک اتفاق درونی است؟

من از بچگی برنامه‌نویس کامپیوتر بودم. یعنی از وقتی که اول راهنمایی بودم و هنوز کامپیوتر همه‌گیر نشده بود برنامه‌نویسی می‌کردم. الگوریتم نوشتن و نوع برنامه‌نویسی؛ اینطور است که یكسری چیز می‌نویسی و آخرش اتفاقی می‌افتد. من اینگونه بزرگ شدم و شخصیتم این طوری شکل گرفت. در زندگی هم دیدم اتفاقاتی که برایم افتاده نتیجه یکسری کارهایی بوده که خودم انجام دادم و اتفاقا ته ماجرا هم به جایی رسیده است.

- این طرز فكر با عاشقی در تضاد نیست؟ در عاشقی خیلی وقت‌ها باید عقل را کنار بگذاری و با دلت تصمیم بگیری. خیلی‌ها معتقدند عاشقی با الگوریتم جور درنمی‌آید!

آدمی که برود به سمت اینکه فقط عاشق باشد  و شیدا، هیچ‌وقت نه می‌تواند هنرمند شود و نه هیچ‌ آدم معروف دیگری. می‌زند به  جاده خاکی و فقط می‌توان با تفنگ  او را متوقف کرد. نمی‌گویم باید همه چیز را برنامه‌ریزی کرد و عاشقی نکرد اما به نظر من در زندگی جاهایی هست که باید همان‌قدر که پایبند به احساس هستی باید پای عقلت هم بایستی.

  به​خاطر 50نفری که با من هستند

- سفر و اجرای کنسرت‌های متعدد یکی از ویژگی‌های کارنامه هنری توست؛   دلیل این همه تلاش و حجم کار فشرده که   آسان هم نیست، چیست؟

من از نظر مالی به فروش کنسرت‌ها نیازی ندارم ولی از نظر احساسی چرا. به نظر من  زمانی که مخاطب را از یک هنرمند بگیرند  همه چیزش را از او گرفته‌اند. مثلا استاد شجریان هیچ نیاز مالی برای اجرای کنسرت‌ها ندارد اما هنوز که هنوز است کنسرت برگزار می‌کند. از مخاطبانی  که می‌آیند  و اجرای تو را می‌بینند انرژی‌ای می‌گیری که با هیچ‌ چیزی نمی‌شود آن را خرید. البته در مورد حجم بالای کارهایم، ماجرا از این قرار است که من تنها نیستم. در کنار من  دست‌کم 50،40 نفر هستند که از طریق همین اجراها روزگارشان را می‌گذرانند اگر من بگویم که نیازی به کار کردن ندارم 50 نفری که هر کدام به‌نوعی به این کار وابسته‌اند از نان خوردن می‌افتند، خب من در برابر آنها مسئولم. خیلی‌وقت‌ها پیش آمده که واقعا خسته بودم و دوست نداشتم 5 روز پشت سر هم کار کنم ولی به بچه‌های ارکستر، صدابردار و خانواده‌هایشان و... فکر کردم و اینکه آنها به‌خاطر مسائل مالی هم که شده دوست دارند این کار  را انجام دهند،  بنابراین طبیعی است در آن لحظه از خودم بگذرم.

احسان خواجه‌امیری بهترین خواننده سال!

- ممکن است راز پیشرفت تو این باشد که درست مانند همان مثل ققنوس معروف، مدام داخل آتش رفتی و آدم دیگری بیرون آمدی؟ یعنی مدام مسیرت را اصلاح کردی؟

خب، بله این هم می‌تواند باشد چون برای این موضوع تلاش بسیاری کردم.

  عاشقانه​ترین کار من

- عاشقانه‌ترین قسمت آلبوم عاشقان‌هایت کدام ترانه است؟

فکر می‌کنم «نابرده رنج» باشد. آن قسمت  که می‌گوید «برام هیچ حسی شبیه تو نیست/ کنار تو درگیر آرامشم/ همین از تمام جهان برام کافیه/ همین که کنارت نفس می‌کشم.» این را هم بگویم که با تفکر عشق غیرزمینی این ترانه را ساختیم. هنوز هم وقتی می‌خواهم این آهنگ را اجرا کنم چشم‌هایم را می‌بندم و سعی می‌کنم آن  را با اعتقادی که لحظه سرودن این ترانه داشتیم، اجرا کنم. موقع سرودن این ترانه واقعا مستاصل شده بودیم. 12 ساعت وقت داشتیم و نه شعر داشتیم نه ملودی. قرار بود سریال نابرده رنج شنبه پخش شود و من، روزبه و علیرضا افکاری جمعه ساعت 4 بعدازظهر شروع کردیم به کار. اصلا شرایط خوبی نداشتیم. روزبه نشسته بود، علیرضا داشت چای می‌خورد و روزبه هم همین لحظه ما را نوشت! همان لحظه که داشتیم نفس می‌کشیدیم کنار پروردگارمان و همین برایمان کافی بود...

در آخر دنیا هم استرس با من است


- احساس آرامش برای تو چه مفهومی دارد؟


هیچ لذتی در دنیا باارزش‌تر از آرامش نیست. احساس آرامش برای هرکسی تعریف جداگانه‌ای دارد و کاملا شخصی است. من این احساس را دوست دارم. آرامش تکه گمشده این روزهای مردم است چون این روزها در دنیا همه چیز برعکس آرامش حرکت می‌کند و به نظر من این هم زاییده   سرعت زیاد دنیاست. سرعت باعث می‌شود من واقعا آرامشم را از دست بدهم. خیلی وقت‌ها با قرص خواب می‌خوابم. شاید به خاطر اینكه خیلی پیگیر خبرهای ریز ودرشت هستم. فکر می‌کنم این روزها برای به‌دست آوردن آرامش باید خیلی تلاش کرد.

- به نظرت برای رسیدن به آرامش باید از کجا شروع کنیم؟


من برای پیدا کردن آرامش به  یک روستای دور افتاده رفتم و برای خودم خانه‌ای ساختم. فکر می‌کردم آرامش را آنجا پیدا می‌کنم اما آنجا هم خبری از آرامش نبود! چون حتی در آن کلبه دورافتاده باز هم این تلفن همراه، با من بود. استرس همیشه همراه من هست. به استرالیا، ایالات‌متحده، کانادا و اروپا سفر كرده​ام ‌اما همیشه استرس همسفرم بوده. انگار این فکر‌های استرس‌زا همیشه با من هستند و نمی‌خواهند تنهایم بگذارند.

  عشق احمقانه نیست

- آیا ترانه آلبوم «عاشقانه‌ها» حرف‌های دل خود احسان خواجه‌امیری است؟

راستش همه حرف‌های این آلبوم، حرف‌های من نیست. بیشتر آن حرف‌های روزبه بمانی است و من فقط در مورد آنها نظر دادم. وقتی روزبه ترانه «پی احساس آرامش» را سرود، واقعا خوشحال شدم. به نظرم روزبه بی‌نظیر است  و درست دست می‌گذارد روی نقطه‌ای که به بهترین شکل احساسات درونی‌ات را برمی‌انگیزد. به نظر من هیچ‌کس در ادبیات فارسی نتوانسته مثل روزبه بمانی با یک ترانه احساس دیگران را تا این حد تحریک کند.

- فکر نمی‌کنی ممکن است اتفاقی مثل وارد شدن یک بچه به خانواده دو نفری‌تان،  برایتان آرامش به وجود بیاورد؟


خب چون تجربه‌ آن را نداشته‌ام نمی‌توانم نظری هم بدهم اما همیشه از این ماجرا ترس داشته‌ام.

- اگر می‌شد یکی از خیال‌هایت به واقعیت بپیوندد، ترجیح می‌دادی کدام خیالت باشد؟

نمی‌دانم. شاید دوست داشتم  مسئولیتی داشتم و یکسری چیزها را درست می‌کردم.

- اگر قرار بود به احمقانه‌ترین توصیف از عشق جایزه بدهی، کدام توصیف برنده می‌شد؟

ایده خاصی ندارم چون به نظر من عشق احمقانه نیست.نوع مطلب :
برچسب ها : احسان خواجه امیری،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:58 ق.ظ
Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
I really like the information you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!
چهارشنبه 23 اسفند 1391 03:26 ب.ظ
وبلاگ جالبی دارین. اگه به ما هم سر بزنین خوشحال می شیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


اگر نتوانیم آزاد زندگی نماییم،
بهتر است مرگ را با آغوش باز استقبال کنیم.

" ماهاتما گاندی "

×××××××××××××××××××××
هدف از راه اندازی این وبلاگ معرفی هنرهای هنرمندان جوان و گمنام در هر عرصه ای از هنر میباشد.
شما میتوانید هنرهای خود را (گالری عكس ، هنرهای تجسمی ، ساخت فیلم و ... ) معرفی كرده و شاهد نمایش آن در سایه خاطره ها باشید.
با یاری شما دوستان و با دست به دست هم دادن سایه خاطره ها شاهد هنرهای زیادی خواهد بود.

با آرزوی موفقیت

سپاس از مهرتان

مدیریت وبلاگ سایه خاطره ها
امید غفارپور

×××××××××××××××××××××

12فروردین تولد سایه خاطره ها

×××××××××××××××××××××

بازدید کننده عزیز و گرامی لطفا نظرات خود را در مورد سایه خاطره ها اعلام نمایید و با پیشنهادات خود ما را درموفقیت این وبلاگ یاری فرمایید.

×××××××××××××××××××××

شما میتوانید در وبلاگ سایه خاطره ها تبلیغات هنری خود را بصورت رایگان به نمایش بگذارید.

×××××××××××××××××××××

دوستان تهرانی و اطراف تهران اگر می خواهند در سفر های هنری و تفریحی شرکت کنند و از برنامه های سفر آگاه شوند، جمله " کافه هنرمندان " را به شماره

09199262676

پیامک کنند. برنامه های سفر به شما از طریق پیامک و تارنما اعلام خواهد شد.

×××××××××××××××××××××

كسی كه با چیزهای كم خوشبخت نمی شود،

با هیچ چیز خوشبخت نخواهد شد." اپیكور "

×××××××××××××××××××××

هرچه انسان ها را بیشتر می شناسم
سگ ها را بیشتر ستایش می کنم!

"ایوان شفر"

×××××××××××××××××××××

طبیعت تنها کتابی است که تمام صفحاتش پر از معنی است.

" گوته "

×××××××××××××××××××××

قاصدک می خواند
در پس هر بازدم
ثانیه هایت مردند ...

" استاد پژمان مصلح "

×××××××××××××××××××××

اگر دین ندارید، لااقلّ در زندگی دنیای تان آزادمرد باشید.

" امام حسین (ع )"

×××××××××××××××××××××

تاری که با زخمه ی احساس به صدا در آید

از خون جوانان وطن می خواند

و صدایی که رسید

پاک نمی شود

و سیال می ماند

تبر حریف صدا نیست ...شعری از

" استاد پژمان مصلح "

در وصف استاد محمد رضا شجریان

×××××××××××××××××××××

تحمل شکست ما را به سر منزل کامیابی می رساند.

" بزرگمهر "

×××××××××××××××××××××

راز جوانی من در این است که هر روز چیز تازه ای یاد می گیرم.

" سو لون "

×××××××××××××××××××××

بودن با کسی که دوستش نداری و نبودن با کسی که دوستش داری همه اش رنج است, پس اگر همچون خود نیافتی مثل خدا تنها باش..

" کوروش بزرگ "

×××××××××××××××××××××

مشکلات ٬ انسانهای بزرگ را متعالی می سازد و انسانهای کوچک را متلاشی . . .

" دکتر علی شریعتی "

×××××××××××××××××××××

بگذارید هر كسى به آیین خود باشد ،
زنان را گرامى بدارید،
فرودستان را دریابید ،
و هر كسى به تكلم قبیله ى خود سخن بگوید ،
آدمى تنها در مقام خویش به منزلت مى رسد .
گسستن زنجیرها آرزوى من است،
رهایی بردگان و عزت بزرگان آرزوى من است ،
این فرمان من است ،
این واژه ، این وصیت من است،
او كه آدمى را از ماواى خویش براند،
خود نیز از خواب خوش رانده خواهد شد..

" کوروش بزرگ "

×××××××××××××××××××××

همه می خواهند بشریت را عوض کنند
ولی دریغا که هیچ کس در این
اندیشه نیست که خود را عوض کند.

" لئو تو لستوی "

×××××××××××××××××××××

شاید زندگی آن جشنی نباشد که آرزویش را داشتی اما حال که به آن دعوت شدی تا میتوانی زیبا برقص

" چارلی چاپلین "

×××××××××××××××××××××

بدان که نماز زیاده خواندن، کار پیرزنان است
و روزه فزون داشتن ، صرفه نان است
حج نمودن ، تماشای جهان است
اما نان دادن ، کار مردان است

" خواجه عبدالله انصاری "

×××××××××××××××××××××

زندانی می خندید، شاید به زندانی بودن خویش و شاید به آزاد بودن ما،
راستی زندان کدام سوی میله هاست؟

" چگوارا "

×××××××××××××××××××××

از تیر كج تابی تو آخر كمان شد قامتم

كاخت نگون باد ای فلك با ما چه بد تا می كنی

" شهریار "

×××××××××××××××××××××

وقتی تنهاییم، دنبال دوست می گردیم, پیدایش که کردیم، دنبال عیب هایش می گردیم,
وقتی که از دست دادیمش، دنبال خاطراتش می گردیم, و همچنان تنها می مانیم
هیچ چیز آسان تر از قلب نمی شکند.

" ژان پل سارتر "

×××××××××××××××××××××

اگر مثل گاو گنده باشی،میدوشنت، اگر مثل خر قوی باشی،بارت می كنند،
اگر مثل اسب دونده باشی،سوارت می شوند.... فقط از فهمیدن تو می ترسند."

" دکتر علی شریعتی "

×××××××××××××××××××××

در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند . . .


" کوروش کبیر "

×××××××××××××××××××××

دانش ارزش آن را دارد که به خاطر آن رنج ها بکشی .

" فردوسی خردمند "

×××××××××××××××××××××

نه طوطی باش که گفته دیگران را تکرار کنی و نه بلبل باش که گفته خود را هدر دهی ...

" سعید نفیسی "

×××××××××××××××××××××

انسان آزاد آفریده شده ولی همه جا در زنجیر است. یکی خود را ارباب دیگران می داند ، اما بیش از آنها برده می ماند.

" ژان ژاک روسو " (1778 - 1712)

×××××××××××××××××××××

هیچگاه امید کسی را ناامید نکن ، شاید امید تنها دارایی او باشد .

" ارد بزرگ "

×××××××××××××××××××××

بهترین شکل حکمرانی ، سلطنت بر قلوب است.

" ناپلئون "

×××××××××××××××××××××

شریف ترین دلها دلی است که اندیشه آزار کسان در آن نباشد.

" زرتشت "

×××××××××××××××××××××

تا حقیقت بجنبد ، دروغ دنیا را گرفته.

" چرچیل "

×××××××××××××××××××××

جهان هر کس به اندازه
وسعت فکر اوست.

" ا دیسون "

×××××××××××××××××××××

خداوند آزادی را آفریدوبشر بندگی را.

" آندره شینه "

×××××××××××××××××××××

تمام صعودها به جایگاهی بلند، از راه
پلکانی دشوار می گذرد.

" فرانسیس بیکن " (1626-1561)

×××××××××××××××××××××

همان گونه که عشق با اشک سخن می گوید،به همان گونه عشق بدون معرفت
و معرفت بدون عمل، هیچ ارزشی ندارد!

" دکتر علی شریعتی "

×××××××××××××××××××××

در کشوری که خوب اداره می شود ،
تنگدستی مایه شرم خواهد بود ،
در گشوری که بد اداره می شود،
ثروت مایه شرم است .

" کنفوسیوس "

×××××××××××××××××××××

حکما می گویند راه حکمت راهی باریک و دشوار به تیزی لبه تیغ است .

" اوپانیشادها "

×××××××××××××××××××××

انسان های آزاده، دل شكسته و پر غرور،
خود را از تیررس نگاه دیگران پنهان می كنند.

" نیچه "

×××××××××××××××××××××

بعد از وفات تربت ما، در زمین مجوی
در دل مردم عارف مزار ماست

" فرخی یزدی "

×××××××××××××××××××××

این سه راهی است که در پیش پای هر انسانی گشوده است :
پلیدی، پاکی، پوچی

" دکتر علی شریعتی "

×××××××××××××××××××××

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم
که در طریقت ما کافریست رنجیدن

" حافظ "

×××××××××××××××××××××

مرد نکو خو ، زن صاحب تمیز
لازم و ملزوم هم اند ای عزیز


" پژمان بختیاری "

×××××××××××××××××××××

" بدی را با عدالت پاسخ دهید، مهربانی را با مهربانی" .

" کنفوسیوس "

×××××××××××××××××××××


مدیر وبلاگ : سایه خاطره ها
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی